Bona Mater

mój blog

Wosk pszczeli – zastosowanie oraz właściwości
Uroda Zdrowie

Wosk pszczeli – zastosowanie oraz właściwości

Wosk pszczeli cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swoje szerokie zastosowanie oraz cenne właściwości. Używa się go w kremach i maściach, ale służy także do przygotowania pięknych i pachnących świec.

Wosk pszczeli – bogactwo cennych składników

Wosk pszczeli to razem z miodem dwa najpopularniejsze dobra pochodzące od pracowitych pszczół. Pszczeli produkt składa się z mieszaniny kwasów organicznych, estrów, hydroksykwasów, alkoholi oraz węglowodorów. Wosk ma bardzo przyjemny zapach, dlatego od wielu lat jest używany do produkcji świec. Z kolei wśród substancji aktywnych wymienia się kwas palmitynowy, kwas 10-hydroksy-2-decenowy i skwalen. To właśnie cenne składniki sprawiają, że pszczeli produkt natłuszcza skórę i zabezpiecza ją przed utratą wody. Wspomniany już kwas palmitynowy zapewnia skórze ochronę, co przekłada się na doskonale nawilżenie, brak przesuszenia oraz zniszczonego naskórka. Regularne stosowanie sprawia, że skóra pozostaje miękka w dotyku, gładka i bardzo przyjemna. Wosk pszczeli można aplikować również na włosy, dzięki czemu stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Z kolei skwalen wykazuje właściwości antybiotyczne.

Kiedy warto stosować wosk pszczeli?

Pszczeli produkt wykazuje działanie przeciwutleniające, gdyż zawiera w swoim składzie karotenoidy. To doskonały sposób na radzenie sobie z wieloma chorobami skóry. Z tego względu wosk pszczeli jest używany do produkcji różnorodnych kosmetyków. Wśród nich wymienia się kremy, maści, pomadki, woski do depilacji, balsami oraz sztyfty. Producenci doceniają nie tylko cenne właściwości, ale również piękny zapach.

Pszczeli produkt jest przydatny w leczeniu trądziku, łuszczycy, pieluszkowego zapalenia skóry, łupieżu, czyraków, oparzeń słonecznych czy ropni.

Wosk znajdziemy w wielu produktach, gdyż występuje on w różnorodnej formie. Mowa o opatrunkach wykonanych z gazy zanurzonych w mieszaninie wosku oraz wazeliny – to doskonały sposób leczenia ran. Pszczeli produkt można nabyć w aerozolach, dzięki czemu poprawia krążenie krwi w zainfekowanej skórze. Występuje w maściach i kremach, co sprawia, że poprawia stan skóry, leczy wypryski i czyraki. Wosk występujący w kosmetykach doskonale dba o naszą skórę, dlatego warto po niego sięgać w trakcie codziennej pielęgnacji.