Gdy nasz maluszek przyjdzie na świat, często prozaiczne jak do tej pory czynności wydają nam się bardzo skomplikowane. Zastanawiamy się jak przebrać czy wykąpać niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy. Jedną z najbardziej przerażających świeżo upieczonych rodziców kwestią jest obcinanie paznokci noworodkowi.
Kiedy zacząć obcinać paznokcie noworodkowi?
Dzieci często rodzą się z dość długimi paznokciami, ma to związek z tym że zaczynają się rozwijać już od 12 tygodnia życia płodowego. Nie oznacza to jednak, że należy je skrócić od razu po urodzeniu. Początkowo płytka może być zrośnięta z opuszkiem delikatną błoną, której uszkodzenie podczas może wywołać duży ból. Dodatkowo szpital nie jest odpowiednim miejscem do wykonywania takiego zabiegu, lepiej pozostawić to do czasu powrotu do domu. O ile paznokcie nie wykruszą się wcześniej same — nie należy się tym przejmować, jest to zjawisko normalne — najlepiej odczekać około 2 tygodnie od czasu porodu.
Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?
Przed przystąpieniem do zabiegu warto przygotować sobie odpowiednie stanowisko i warunki. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie. Dodatkowo najlepszym momentem do obcinania paznokci tak małym dzieciom jest pora karmienia lub czas jego snu. Pozwoli to uniknąć niechcianego skaleczenia. Możemy zdecydować się też na tę czynność zaraz po kąpieli, kiedy płytka jest zmiękczona. Nie mniej istotna od czasu i otoczenia wykonania zabiegu jest sama technika. Układamy dłoń dziecka na swojej i przystępujemy do skracania. Warto pamiętać, aby nie skracać paznokci zbyt krótko oraz aby zachować ich kształt na półokrągło, co pozwoli uniknąć zadrapań podczas ruchów rączkami. Paznokcie u stóp z kolei obcinamy na prosto, tak aby nie wrastały one w skórę. Inaczej niż u dorosłych, u niemowląt nie obcinamy skórek. Częstotliwość tej czynności uzależniona jest od tempa ich wzrostu. Należy obserwować dłonie maluszka i w zależności od potrzeb wykonywać skracanie płytki paznokci.
Czym obcinać paznokcie
Wybór na rynku jest duży, warto jednak postawić na sprawdzonych producentów i bezpieczne produkty. W przypadku noworodków możemy użyć mini cążków przeznaczonych do maleńkiej dziecięcej płytki. Najczęściej zaleca się jednak stosowanie specjalnych nożyczek
z zaokrąglonymi końcówkami i bardzo cienkimi ostrzami. Jeśli nigdy nie używałeś tego typu produktów, warto zrobić research i wybrać najlepsze dla naszego malucha wpisując w google na przykład nożyczki babyono. Niezależnie jaki sprzęt wybierzesz, pamiętaj, żeby prawidłowo dbać o jego higienę i każdorazowo używać zdezynfekowanych nożyczek czy cążek.
Niepokojące zmiany na płytce paznokcia
Podczas pielęgnacji możemy zauważyć na paznokciach dziecka pewne zmiany. Warto wiedzieć, które powinny nas zaniepokoić. Jednym z najczęściej występujących są białe plamki na paznokciach. Mogą one wskazywać na uraz lub niedobory niektórych minerałów czy witamin. Inną często obserwowaną zmianą jest zaczerwienienie płytki, które może wskazywać na podrażnienie lub stan zapalny. Łamliwość i rozdwajanie płytki często wskazuje na niedobory. Każde odchylenie od normalnego wyglądu płytki warto skonsultować z lekarzem.