Bona Mater

mój blog

Uroda Zdrowie

Kilka naturalnych sposobów radzenia sobie z lękiem

Czujesz się zestresowany lub niespokojny? Jeśli zmartwienia życia naprawdę cię przygnębiają, oto kilka niezawodnych sposobów na walkę ze swoimi lękami w naturalny sposób. Od ograniczenia kofeiny po dobry sen, przedstawiamy 9 najlepszych naturalnych środków na lęk

Z ponad 8,2 milionami przypadków lęku zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, co szósty z nas doświadczy jakiejś formy lęku w pewnym momencie swojego życia. Niezależnie od tego, czy objawia się nerwowością, czy ogólnym uczuciem niepokoju , zmartwienia lub strachu, lęk może być wyniszczającą chorobą, która ma znaczący wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Chorzy często opisują swoje objawy jako uczucie bezradności, ciągłe zamartwianie się, ogólne poczucie paniki i przerażenia, uczucie przytłoczenia napięciami dnia codziennego.

Skąd wiesz, czy twoje uczucia paniki są lękiem? Każde trudne lub stresujące wydarzenie może wywołać reakcję, która może być oznaką stresu lub lęku.

Podczas gdy stres i lęk mają wiele takich samych objawów fizycznych, ogólne rozróżnienie między nimi jest dość proste. Mamy tendencję do rozpoznawania i identyfikowania przyczyn stresu, podczas gdy jesteśmy mniej świadomi tego, co powoduje niepokój. Czasami zaczynamy się niepokoić uczuciem lęku, więc reakcja staje się problemem.

Jeśli zaczniesz odczuwać objawy niepokoju, najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego, aby omówić dostępne opcje leczenia. Ale jest też kilka taktyk samopomocy, które mogą pomóc.

Rozmawialiśmy z ekspertami o tym, jak w naturalny sposób ograniczyć uczucie niepokoju.

Uważaj na kofeinę

Kofeina również uzależnia. Będziesz cieszyć się szumem, ale gdy kofeina przestanie działać, będziesz czuć się przygnębiony i bardziej zestresowany niż przedtem. Może również wywoływać niepokój i ataki paniki.

W przypadku osób podatnych na stres lub niepokój najlepiej jest całkowicie zrezygnować z kofeiny, mówi dietetyk Cassandra Barns. Ale jeśli nie możesz sobie poradzić bez dawki kofeiny, ogranicz się do jednej filiżanki dziennie lub przestaw się na herbatę, ponieważ zawiera ona mniej kofeiny niż kawa, dodaje.

Spróbuj zastąpić herbatę kawą zdrową, ziołową alternatywą lub zamiast tego wybierz opcje bezkofeinowe.

Czekolada zawiera również stymulującą substancję chemiczną zwaną teobrominą, która jest bardzo podobna do kofeiny! I nie zapominaj, że napoje energetyzujące i gazowane zawierają mnóstwo kofeiny, która może mieć podobny – lub gorszy – efekt niż picie herbaty z kawy.

Pamiętaj o oddychaniu

Kiedy panika zaczyna ogarniać, może być trudno znaleźć wyjście. Ale aby zatrzymać bicie serca z prędkością 100 mil na godzinę, po prostu poświęć chwilę na oddech i zrelaksuj się. Może to być tak proste, jak poświęcenie kilku minut na prawdziwą pracę nad techniką oddychania, a ślepa panika zacznie się stopniowo uspokajać. Ten krótki film pomoże Ci opanować technikę.

Kolejną sztuczką jest oderwanie się od stresującej sytuacji. Poświęć 15 minut na zrobienie sobie przekąski lub herbaty ziołowej. Następnie usiądź, zrelaksuj się i poczekaj, aż się uspokoisz. Lub, jeśli jesteś w domu, weź kąpiel lub połóż się na sofie i przećwicz kilka technik oddychania lub medytacji.

Ustal, co jest ważne

Kiedy zaczynasz czuć, że wariujesz, może być trudno odgadnąć, co jest ważne, a co nie. Katastrofujesz każdą sytuację w swojej głowie i przewidujesz najgorszy możliwy wynik. Prawdopodobnie masz w głowie listę miliona rzeczy, ale spróbuj wyeliminować negatywy i zamiast tego zacznij skupiać się na pozytywach. W ten sposób masz na co czekać.

Zwiększ poziom hormonu „dobrego samopoczucia”

Podwyższony poziom serotoniny jest hormonem „dobrego samopoczucia”, a jego brak wiąże się z depresją i lękiem. Połączenie tych produktów z nierafinowanymi węglowodanami, takimi jak brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb lub owies, pomaga organizmowi uwalniać insulinę, która pomaga w wychwytywaniu tryptofanu do mózgu. Dobrym przykładem jest rozpoczęcie dnia od jajek i razowych tostów na śniadanie.

Utrzymuj poziom cukru

Równoważenie poziomu cukru we krwi może zdziałać cuda w obniżaniu poziomu stresu. Jeśli twoje ciało nie zostanie uzupełnione odpowiednimi składnikami odżywczymi, hormony stresu zaczną działać, stymulując „adrenalinę i kortyzol”. „Dlatego możesz czuć się bardziej roztrzęsiony, rozdrażniony itp., gdy poziom cukru we krwi spada!”

Aby przeciwdziałać tym zdenerwowaniu, „upewnij się, że co 2-3 godziny spożywasz mały posiłek zawierający białko (zjedz śniadanie, lunch i kolację oraz przekąskę w środku poranka i jednego popołudnia). Na przykład jajko na twardo, 10-12 migdałów lub mała puszka tuńczyka i brązowego ryżu. To powstrzyma te wzloty i zachcianki na słodycze. zaleca. Od razu poczujesz się spokojniejszy i szczęśliwszy.

Zwiększ spożycie ryb

Prawie 60% naszych mózgów składa się z tłuszczu. Około połowa tego tłuszczu to kwasy tłuszczowe DHA Omega-3, które tak naprawdę można znaleźć tylko w rybach. Dlatego ryby są często znane jako doskonałe źródło „pokarmu dla mózgu”.