Bona Mater

mój blog

Dom

Najlepsze Pomysły Na Skuteczne Wyciszenie Ścian

Każdy, komu przyszło się zmagać z hałasem w mieszkaniu, musi przyznać, że mamy do czynienia z naprawdę poważnym problemem. Nie ma przy tym różnicy, skąd dobiega hałas. Irytujące nas dźwięki mają niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, a lekarze nie mają wątpliwości, co do tego, że są one w stanie również zrujnować nam zdrowie.

Miejski hałas – problem XXI wieku

Niełatwo jest w takim przypadku uniknąć problemów z koncentracją, rozdrażnienia oraz wielu innych schorzeń, warto więc możliwie jak najszybciej zastanowić się nad wyciszeniem mieszkania i poznać wszystkie te metody, które są nas w stanie doprowadzić do tak zdefiniowanego celu. Trudno wskazać jednego tylko winowajcę, który odpowiadałby za to, że tak często musimy otaczać się głośnymi dźwiękami. Niektórzy projektanci wnętrz podkreślają, że nasz problem mógłby być mniejszy, gdybyśmy nie odcinali się od miękkich tkanin, o których wiadomo, że skutecznie tłumią hałasy. Nawet najpiękniejsze dywany nie zdają się jednak na wiele, gdy niskiej jakości ściany nie spełniają swoich funkcji, a właśnie z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w naszym kraju. Problem ten nie jest aż tak dotkliwy, gdy mieszkamy w relatywnie nowym bloku. Osoby związane ze starszym budownictwem doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, że mówimy o poważnym problemie, z którego przez lata nie zdawano sobie sprawy.

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Jeśli więc bez trudu możemy usłyszeć, co się dzieje u każdego z naszych sąsiadów, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie pokryć ścian dodatkową warstwą materiału, o którym wiemy, że charakteryzuje się właściwościami izolującymi napływające do nas dźwięki. Każda dekoracja tego rodzaju sprawia, że nasze mieszkanie lepiej broni się przed napływającymi do niego mieszkania, a naszym podstawowym zadaniem jest dowiedzieć się jak najwięcej o każdej z nich i wspólnie wybrać optymalne rozwiązanie.

Panele akustyczne ścienne

Jeśli zależy nam na naprawdę solidnych właściwościach wyciszających, w pierwszej kolejności zainteresujmy się panelami poliuretanowymi. Te często określane są też mianem piankowych, a jednym z ich znaków rozpoznawczych jest naprawdę atrakcyjny wygląd. O podobnych właściwościach można mówić również w kontekście paneli drewnianych zwłaszcza, że są one w stanie nadać mieszkaniu przyjemnego wyglądu. Ostatnio coraz głośniej mówi się także o panelach gipsowych soundwave i to nawet pomimo tego, że nie są one panelami akustycznymi w pełnym znaczeniu tego słowa.

Nowoczesna technologia, w jakiej są one wykonane, przyczynia się jednak do tego, że dochodzi do wyraźnego zwiększenia ilości odbić dźwięku, a co za tym idzie – można wyeliminować nie tylko problem pogłosu, ale i echa, z którym często mamy do czynienia w pomieszczeniach zwłaszcza, jeśli są przestronne. Innym rozwiązaniem, które może nas chronić przed hałasem są panele akustyczne na sufit. Przydają się one zwłaszcza w wysokich blokach, w których wyciszenie ścian zwykle nie wystarcza.