Bona Mater

mój blog

Dom

Poznaj Najważniejsze Cechy Biurka Dla Ucznia

Początek roku szkolnego jest zawsze czasem zmian. Gdy dziecko idzie do niej po raz pierwszy, jego rodzice muszą pomyśleć nie tylko o wyprawce, ale również o skompletowaniu stanowiska pracy dla przyszłego ucznia.

W mediach nie brakuje poradników, dzięki którym dość łatwo można dokonać wyboru odpowiedniego krzesła dla ucznia, warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy właśnie na nim powinniśmy się koncentrować.

Biurko dla malucha i nastolatka

Dobre siedzisko jest ważne, ale wcale nie mniej istotne wydaje się biurko. O tym, że nie można lekceważyć jego znaczenia, przekonują nas zresztą także statystyki. Wynika z nich, że nawet uczeń, który zaczyna dopiero naukę w pierwszych klasach szkoły podstawowej spędza przy biurku co najmniej dwie godziny w ciągu dnia. Nietrudno się domyślić, że im dziecko jest starsze, tym wyższy staje się automatycznie podawany w tym kontekście wskaźnik. Jeśli więc biurko jest wybrane z duża starannością, a osoby odpowiedzialne za ten wybór przestrzegają zasad związanych z ergonomią stanowiska pracy, możemy mieć pewność, że biurko będzie wspierać dziecko w procesie zdobywania przez nie wiedzy.

Nawet rodzice, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedzialny wybór biurka przyznają, że nie zawsze mają świadomość tego, jakimi kryteriami powinni się kierować decydując się na taki krok. Jedną z najważniejszych wskazówek wydaje się więc w tym kontekście wiek ucznia. W pierwszych latach edukacji dziecko uczy się przede wszystkim pisania oraz czytania, biurko powinno więc wspierać je właśnie w realizowaniu tych zadań. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy uczeń ma coraz więcej lat. Wtedy w jego planie dnia coraz więcej miejsca zajmuje laptop lub komputer stacjonarny, a na biurku nie może zabraknąć miejsca również na tego rodzaju sprzęt.

Blaty biurek

Gdy już wiemy, że wiek dziecka nie jest bez znaczenia podczas zakupu biurka, możemy poświęcić nieco uwagi blatowi, nie bez przyczyny mówi się bowiem o tym, że jest on jednym z najważniejszych części składowych biurka i już choćby dlatego nie powinno się pomniejszać jego roli. Blat powinien umożliwiać dziecku dosięgnięcie każdego miejsca na biurku bez konieczności zmiany przez nie pozycji. Warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Ma to duże znaczenie nie tylko dlatego, że materiał przesądza o żywotności mebla.

Rodzice muszą mieć na uwadze również to, że biurko powinno być odporne na różnego rodzaju zarysowania, gdy zaś do nich dojdzie – jego czyszczenie nie może być czynnością przesadnie skomplikowaną. Wyposażenie biurka nie jest wcale mniej istotne niż jego wygląd, warto więc sięgać przede wszystkim po rozwiązania posiadające przynajmniej kilka szuflad. Ich obecność zapobiega bałaganowi, a jednocześnie podnosi komfort pracy. Przynajmniej jedna szuflada może być zamykana na klucz.