Bona Mater

mój blog

Jak wybrać matę do jogi?
Dom

Jak wybrać matę do jogi?

Każdy początkujący jogin odchodzi od zmysłów podczas wyboru swojej pierwszej maty do jogi. Niemal każda szkoła tej aktywności fizycznej zapewnia własny sprzęt, jednak nie każdy preferuje trenować na tej samej macie, na której wylewało siódme poty wiele osób. Podczas wyboru trzeba pamiętać, iż nie ma jednej uniwersalnej maty do jogi w związku z tym, warto przyjrzeć się bliżej charakterystyce poszczególnych modeli jeszcze przed zakupem

Co trzeba wiedzieć jeszcze przed wyborem maty do jogi?

Podczas wyboru najlepszej dla siebie maty do jogi, należy uwzględnić:

  • Rodzaj praktykowaniem jogi: dynamiczna, klasyczna, hot joga. Rodzaj ma ogromne znaczenie przy określeniu, czy mata jest antypoślizgowa, czy też nie.
  • Indywidualne potrzeby: wzrost, wrażliwe kolana, skłonność do alergii, potliwość, poczucie komfortu w odizolowaniu.

Mata do jogi kauczukowa, korkowa i nie tylko — charakterystyka poszczególnych mat

Do najczęstszych wyborów joginów można zaliczyć:

  • Mata do jogi kauczukowa z mikrofibrą — jej właściwości antypoślizgowe są tym większe, im bardziej wilgotna się staje. Mata kauczukowa do jogi może być czyszczona punktowo lub prana ręcznie. Zaleca się spryskać ją lekko wodą, z dodatkiem olejku eterycznego, co sprawi, że będzie miała przyjemny zapach, który będzie towarzyszył podczas relaksujących treningów jogi. Taka mata do jogi kauczukowa zapewnia wysoki komfort użytkowania, gdyż nie klei się do ciała. Dodatkowo jest ona trwała, nie blaknie ani nie ściera się. Materiał jest przyjemny w dotyku, nie jest ani za gorący, ani za zimny, a rogi maty nie rolują się i nie zwijają. Na rynku dostępne są również maty kauczukowe, które zawierają warstwę PU. Ich podstawą jest wykonana z warstwy naturalnego kauczuku, natomiast góra to antypoślizgowa syntetyczna powierzchnia.
  • Mata do jogi z TPE — ten syntetyczny materiał maty sprawia, że rekomendowana jest ona dla osób początkujących, którzy nie mają zamiaru wydawać dużej sumy pieniędzy na swoją pierwszą matę. Taka mata cechuje się bardzo małą wagą.
  • Maty PCV — jest to najbardziej uniwersalny rodzaj mat. To świetny wybór zarówno dla osób początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych w arkanach praktyki jogi. W związku z ich popularnością można spotkać się z najróżniejszymi modelami takich mat. Wybór może być zależny od ceny — od tanich do sztuk klasy premium. Są one dostępne równie w wersji gładkiej, z nadrukiem oraz w szerokiej gamie kolorystycznej.
  • Mata do jogi korkowa — składa się z dwóch części. Góra wykonana jest z naturalnego korka, natomiast podstawa maty to nic innego, jak kauczuk lub materiał syntetyczny. Bez takiego podłoża, górna część po prostu by się rozpadła. Zaletą tego typu maty jest to, że nie wchłania potu. Rekomendowana jest dla alergików. Co więcej, jej czyszczenie jest niezwykle proste — wystarczy przetrzeć ją ściereczka z wodą.