Bona Mater

mój blog

Dom

Dostosowanie mieszkań do specyficznych potrzeb użytkowników – kluczowe aspekty ergonomii

Niepełnosprawność ruchowa wiąże się z ograniczeniami, które mają wpływ na wszystkie sfery życia. Mogą być wrodzone, nabyte albo wynikać z podeszłego wieku. Przyczyna nie zawsze jest ważna, gdyż kluczowe znaczenie odgrywają stosowane udogodnienia. Nakładka na toaletę, specjalne uchwyty, brak progów – to tylko niektóre.

Jak stworzyć mieszkanie bez barier?

Właściwa organizacja przestrzeni mieszkalnej to gwarancja komfortowego mieszkania i zminimalizowania występujących barier, które utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. Oczywiście, przystosowanie mieszkania jest uwarunkowane stopniem niepełnosprawności, gdyż dla jednych nakładka na toaletę wystarczy, a dla innych osób konieczne będzie zamontowanie specjalnych uchwytów. Pamiętajmy, że osoby z ograniczoną sprawnością korzystają zarówno z wózków inwalidzkich, jak i kul albo chodzików.

Trzeba uwzględnić metraż lokalu i właściwy rozkład pomieszczeń – od tego należy zacząć. Jeżeli mieszkanie nie znajduje się na partnerze, a w budynku nie ma windy, dla osoby niepełnosprawnej jest to bariera nie do pokonania. Doskonale sprawdza się otwarta przestrzeń, bez progów, drzwi i innych barier, które utrudniają poruszanie się na wózku inwalidzkim czy o kulach.

Przedpokój powinien mieć co najmniej 120 cm szerokości, a szafa wysuwane wieszaki oraz kosze. Należy też zrezygnować z dywaników i chodników, gdyż stanowią potencjalne zagrożenie dla mieszkańca z ograniczoną sprawnością ruchową.

Salon ma gwarantować wygodę i swobodną przestrzeń do poruszania się i funkcjonowania. Zdalne sterowanie sprzętem RTV i temperaturą oraz oświetleniem sprawdzi się doskonale, jednak wymaga większych nakładów finansowych. Świetnym wyborem są fotele pionizujące, zamiast zapadającej się kanapy.

Kuchnię należy wyposażyć w wyspę, dzięki czemu poruszanie się wokół niej nie sprawi trudności i umożliwi przygotowanie posiłków. Kluczowe znaczenie odgrywa antypoślizgowa podłoga, a także szafli i blaty oraz kuchenka na odpowiedniej wysokości.

W łazience trzeba zadbać o nakładkę na toaletę, otwarty prysznic bez brodzika. Zamontowanie na odpowiedniej wysokości umywalki i toalety również jest konieczne. Nie należy zapominać o specjalnych uchwytach zlokalizowanych przy sanitariatach.

Zastosowanie wszystkich zasad sprawi, że dom nie stanie się pułapką, a osoba z niepełnosprawnością zyska samodzielność i poczucie komfortu.