Bona Mater

mój blog

Jak wybrać najlepszą jakość
Dom

Jak wybrać najlepszą jakość dzianiny?

Zakup odpowiedniego materiału jest ważny nie tylko dla krawcowej, ale również dla osoby, która nosi strój, gdyż przekłada się na maksymalną wygodę, a także dłuższą żywotność odzieży. Hurtownia dzianin zapewnia ogromny wybór pod względem grubości, wzornictwa, a także innych parametrów. Trzeba tylko widzieć, na co zwrócić uwagę.

Hurtownia dzianin – jakie właściwości warunkują materiał dobrej jakości?

Już na wstępie chcemy zaznaczyć, że dzianina jest kojarzona przede wszystkim ze swetrami czy topami, jednak wybór jest zdecydowanie większy. Można zdecydować się na dzianinę lekką i lejącą, a także ciężką i stabilną, w której rozciągliwość jest znikoma. Aby właściwie dobrać materiał, trzeba zacząć od wskazania wykroju i wyznaczenia, jak powinien zachowywać się materiał. Poniżej podany przykłady, żeby wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę:

– luźny top będzie prezentował się znakomicie, kiedy wybierzemy ciężki, nierozciągliwy materiał – doskonale sprawdzi się single jersey,

– szyjąc obcisłą sukienkę, najlepszym wyborem jest rozciągliwa dzianina, która musi koniecznie wracać do pierwotnego kształtu (w przeciwnym wypadku będzie tracić formę),

– sukienka wzbogacona w draperie powstanie z lejącego, ale jednocześnie ciężkiego materiału,

– sukienka, w której bardzo ważna jest forma i jej zachowanie musi powstać z dzianiny pętelkowej albo Punto.

Jak widać, wybór jest ogromny. Dobra hurtownia dzianin będzie miała każdy model w swojej ofercie, a do tego doświadczenie pracownicy chętnie pomogą dokonać właściwego wyboru.

Jak wybrać dobrą dzianinę?

Decydując się na dzianinę, trzeba koniecznie sprawdzić rozciągliwość materiału, a także powrót do wcześniejszego kształtu. W wykrojach można odszukać specyfikację rozciągliwości materiału, czyli producent zapewnia użytkownikowi wszystkie potrzebne informacje. Rozciągliwość odgrywa klucze znaczenie. Dla przykładu 30% rozciągliwość oznacza, że 10 cm materiału złapanego prostopadle do fabrycznego brzegu musi dać się rozciągnąć do 13 cm, dla porównania 60% rozciągnięcia zapewnia 16 cm rozciągnięcia. Jeżeli materiał wraca do poprzedniego kształtu to gwarancja wytrzymałości na wiele lat. Doskonale, kiedy do dzianiny dodano nieco elastanu (najlepiej od 5 do 7% składu). Przełoży się to nie tylko na wygląd ubioru, ale także komfort odczuwany w trakcie noszenia.

Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, są podwijające się brzegi. Kiedy brzeg materiału podwija się w palcach przy wszelkich próbach rozciągania, oznacza to, że podwijać się będzie każdy kawałek wykroju, co zdecydowanie utrudni pracę. Trzeba wskazać, że taką tendencję zauważa się przede wszystkim w cienkich, bawełnianych jerseyach.

Wzory i nadruki to kolejna kwestia wymagająca weryfikacji. Jeżeli na dzianinie znajduje się nadruk, koniecznie sprawdź, czy przy naciąganiu nie pojawiają się pęknięcia.